Seo Nedir ?

SEO Nedir?

SEO, search engine optimization yani web sitenizi arama motorları için en uygun şekle sokma manasına gelir. Arama motorlarının internet sitesini daha kolay bulmasına ve tanımasına imkân sağlayan tüm çalışmalar SEO kapsamında değerlendirilmektedir. Günümüzde web sitesi sahibi olanların yanıtını en çok aradığı soruların başında SEO nedir ve ne işe yarar soruları gelmektedir.

Dijital pazarlamanın en mühim aracı olan SEO, web sitenizin ziyaretçilere en doğru ve manalı sorgular neticesinde gösterilmesini sağlar. SEO nedir sorusuna yanıt olarak tek bir cevap söylemek olası değildir. Bu sorgunun altında yatan o kadar çok yanıt bulunmaktadır ki bu hususta eksper olanların dahi %100 doğru bir yanıt vermeleri olası değildir.

SEO’nun Önemi

SEO marka bilinirliğinizi en üst düzeye çıkarmanın tek yoludur. Genellikle dijital pazarlamacılığın yaygınlaştığı ve her gün webden yüz binlerce liralık alış veriş yapıldığı bugünlerde SEO daha da ön plana çıkmaktadır. SEO çalışmaları neticesinde marka değerinizi zirveye çıkararak daha çok satış yapma ve daha çok müşteriye ulaşmanız sağlanır. SEO Nedir tarifini tam olarak kavradıktan sonra bu konunun öneminin de net olarak anlaşılması gerekir. Web sitenizde başarı yakalamak istiyorsanız bu konuya özel olarak yoğunlaşmanızın gerekli olduğunu ve sabrın bu iş için mihenk taşı olduğunu unutmamalısınız.

Google da üst sıralara çıkmak amacıyla oluşturulan SEO’nun önemi ile alakalı olarak birtakım bulgular vermek istiyoruz. SEO ile sayfanızı iyi bir sıraya getirerek alttaki istatistiklerin arasına sitenizi ekleyebilirsiniz.

–  Kullanıcıların arama yapmalarının akabinde karşılarına çıkan ilk 5 sayfadan birisine tıklama olasılığı daha çoktur.

–  Arama motorlarında ilk sıralarda çıkan sayfalara kullanıcılar daha çok güvenmektedir.

–  SEO çalışmaları kapsamında sosyal medya yayın araçları da kullanıldığı takdirde tanınırlığınız artar.

–  Web sitesinin düzgün çalışması amacıyla gerekli olan SEO çalışmaları genel olarak web sitesinin kullanıcıya daha iyi bir web tecrübesi sunmayı amaçlar.

seo teknikleri

seo analiz

SEO Çalışmasını Etkileyen Faktörler

Dünya genelinde oluşturulan ve toplam 600 binden çok internet sitesinin analizi neticesi meydana çıkan bulgulara göre alttaki maddeler SEO’yu etkilemektedir. Seo nedir sorusunun da yanıtı olan bu maddeler şu şekildedir.

–  İnternet sitesine aracı kullanmadan direk ulaşım yapılması,

–  Ziyaretçilerin web sitenizde kalma süreleri,

–  Siteye gelen ziyaretçilerin ortalama kaç sayfa gezdiği verileri,

–  Ziyaretçilerin anında çıkma oranları,

–  Backlink alınan site adedi ve onların domain değeri,

–  İçeriklerin sözcük adedi ve kalitesi,

–  Siteye Https ile giriş yapılabilmesi,

–  Sitenin kendi kategorisine ideal anahtar sözcüklerin kullanılması,

–  Anahtar sözcüklerin konu başlığı olarak geçirilmesi,

–  Makalenin içeriğinde video bağlantısı olması sayfada kalma zamanını artıracağı için en mühim etmendir.

SEO çalışmasını etkileyen yukarıdaki faktörlerin her birinde sitenin son derece başarılı olması lazımdır. Bu maddeler ile eş güdümlü sitenizi sizlerde takip edebilir ve sitenizde nelerin doğru nelerin hatalı gittiğini anlayabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO kavramı çok geniş bir kavramdır. Seo nedir sorusunun yanıtını bulduktan sonra nasıl yapılacağına bakmak gerekir. SEO açısından en mühim kıstas olan site içi ve site dışı SEO çalışmalarına değinmek gerekmektedir.

Site İçi SEO:

İç SEO da, sitenize doğru anahtar kelimeleri yerleştirmek en mühim site içi SEO hususlarından biridir. Tek bir anahtar kelimeye odaklanmak ne kadar hatalı ise çok fazla sayıda anahtar kelimeye odaklanmak da o kadar hatalıdır. Bu optimizasyon işleri kapsamında web sitenizin hızı, teknik detaylar (site haritası, linklemeler ve url hataları), optimizasyon (içerik ve mimari yapı), kullanıcı tecrübesi gibi başlıca hususlar bulunmaktadır.

Site Dışı SEO:

Dış SEO, sitenizi potansiyel kitleye tanıtmak olarak tarif edebileceğimiz bu kavram ile aynı zamanda Dış SEO nedir sorusuna bir yanıt vermiş olmaktayız. Bu teknik ile içerik pazarlama (yeni ziyaretçiler, potansiyel kitleye ulaşım, işletme imaj çalışmaları), reklam çalışmaları (özellikle sosyal medya platformlarında), insan kaynakları (marka bilinirliğini artırma, kullanıcılar gözünde otorite kurmak, ziyaretçileri sitede tutma) gibi tarifler ön plana çıkmaktadır.

SEO nedir sorusunun yanıtını şimdiye kadar sizlere bulmaya çalıştık. SEO ya bir yerden başlamak gerekmektedir. Seo çalışmalarınızın etkili olması için sitenize giren ziyaretçilerin doğru analiz edilmesi gerekiyor. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları bilmeniz ve o bireylerin yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarına yönelik web sitenizi optimize etmeniz yapmanız gerekenlerin başında geliyor. Web sitenizin açılma ve sayfa geçiş hızı ise en önemli kriterlerden biridir. Hiç kimse yavaş açılan bir sitede çok vakit geçirmek istemez. Web sitenizi analiz ederken hedef kitle profili, site hızı ve organik trafik konularını daha detaylı incelemelisiniz.

Google Seo Nedir ?

Web sitenizi Google da yükseltmek ilk sayfaya getirmek kolay değildir. Google siteler arasında seçim yaparken belirli kriterlere bakar ve bu kriterleri sürekli günceller. Değişmeyen kriterlerin başında özgün içerik gelir. Yazdığınız makaleler kesinlikle özgün olmalıdır. Tabi kimsenin ilgilenmediği bir konuda özgün içerik yazmak size trafik yani ziyaretçi kazandırmaz. Anahtar Kelime Analizi iyi yapılmış makaleler sizi ön plana çıkarabilir.

Yapılması gereken tüm iç SEO çalışmalarını yaptınız ama hala google sizi fark etmediyse bir SEO uzmanından yardım alma zamanı gelmiştir. Kullanmış olduğunuz temadan eklentilere kadar her şey sizi yavaşlatabilir ya da hızlandırabilir. SEO uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda linkleme ve reklam çalışmalarına yönelebilirsiniz. SEO taktiksel kavramlar bütünüdür.  Sabır ve süreklilik gerektiren bir süreç olduğunu unutmadan sitenizi güncel tutarak başarıya ulaşabilirsiniz.

 

You may also like...

1 Response

  1. smoretraiolit dedi ki:

    Thanks for another informative web site. Where else could I get that kind of info written in such a perfect way? I have a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir